Business-Blog

Maaşı Kesilerek Mağdur Olan Tüm Gazilerimiz İçin SGK İzmir İl Müdürünü Ziyaret Ettik

SGK İzmir İl Müdürü Sayın Ekrem GÜLCEMAL, SGK ‘nın hatasını kabul etti. Maaşı kesilerek mağdur olan tüm gazilerimiz için ve hatalarını telafi için ne gerekiyorsa yapacaklarını ifade ettiler.

1. Duyuru

KAMUOYUNA VE TÜM GAZİLERİMİZE SAYGIYLA DUYURULUR.

2013 yılında çıkarılan 6495 sayılı torba kanunun 80. maddesi uyarınca, Gazilerimizin Askerlik yada Gazilik öncesi sigorta prim ödemeleri silinmiş ve engelli olarak işe giren Gazilerimizin emeklilik hakları elinden alınmış olup, Gazilerin emeklilik durumları ne kadar uzuv kaybı olursa olsun 60’lı yaşlarına bırakılmıştır.

2013 yılından sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik için müracaat eden 227 Gazimiz emekli edilerek maaşa bağlanmış, 17 Aralık 2019 tarihinde (dün) “Sehven Emekli” edildiği söylenilerek Maaşları kesilmiştir.

Sehven emekli edildiği söylenen Gazilerimizin emekli maaşları kesildiği gibi yeniden işlerine dönemeyecekleri için istihdam hakları da ellerinden alınmış oldu.

Emeklilik hakları elinden alınan Gaziler, sorunların çözümü için beklerken bu durum infial yaratmıştır.

Sosyal güvenlik kurumu, bu kapsamda emekli olan gazilere, geriye dönük yersiz ve haksız ödemeden dolayı borç çıkarmamış, sorunu kendince çözmüş, ancak gazilerin sonrasında yaşayacağı sorunları hiç dikkate almamıştır.

Anayasamızın 10. maddesinde “Harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul gaziler için alınacak tedbirler anayasanın eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz” yine, Anayasanın 61. maddesinde “Devlet Harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar” hükmü bulunmasına rağmen, yapılan bu uygulamalar Gaziye hak ettiği yaşam şeklinin bu olduğu kanısını yaratmaktadır.

Bu konu ile ilgili Genel merkez olarak Aile çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet KOCA, Şehit yakınları Gaziler Genel müdürü Selim Çelenk, SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı İsmail Ertüzün ile öğleden önce bir toplantı yapmış kendilerine Kanun teklifini ve bakana sunulacak bilgi notunu iletmiş bulunmaktayız. Sorunun çözümü için çalışacaklarını yurt dışında olan Aile Çalışma ve Sosyal hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK ’a ileteceklerini bildirmişlerdir.

Ayrıca; Bu durumu: Ak Parti Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, Chp Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu ya, İyi Parti Milletvekili İsmail Ok ’a, Mhp milletvekili Halil Öztürk ’e, Chp Milletvekili M. Ali Çelebi’ye ilettik.

Bu konunun çözüme kavuşana kadar takipçisi olacağımızı, Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

2. Duyuru

SGK ‘dan BUGÜNE KADAR GÖRÜLMEMİŞ HATA; Vatani Görevini yapmakta iken Terörle Mücadelede yaralanarak tedavisi bittikten sonra Devletin Gazi maaşı bağladığı her Gazi aynı zamanda Özürlü bir vatandaş olmuştur. Tedavi sonucu özrün kalmazsa zaten Gazi ‘de olamazsın.
Gazi olanlardan çalışabilir durumda olanlara Rehabilitasyon amaçlı devlet kurumlarında çalıştırmak üzere bir istihdam hakkı verilmektedir.
Ya da bu Gaziler kamunun özürlü alım sınavlarına girerek veya özel sektörde Özürlü kadrolarında çalışarak her özürlü vatandaş gibi;
2013 öncesi Gazilerimiz özür oranlarına göre Devletimizin özürlü vatandaşlara sağladığı emeklilik haklarından yararlanmakta idi. Ta ki 5510 sayılı kanunun 38. Maddesi ve 6495 sayılı torba kanunun 80. Maddesi çıkana kadar. Bu kanunlar çıktıktan sonra Gazilerin özürlü haklarından yararlanarak emekli olmasının önü kesildi.” Bu kanunlar devreye girdiğinden itibaren Gazilerin;

1       1-   Askerlik yani Gazi olmadan önceki sigorta giriş ve primleri silindi.

        2-   Devletimizin 5510 sayılı kanunun 28. maddesi ile özürlü vatandaşlara sağladığı emeklilik hakları Gazilerin elinden alınmıştır.

Bu sebepten Gazilerin emeklilik durumları ne kadar uzuv kaybı olursa olsun kolu bacağı olmasa da mecburi olarak 60 lı 65 li yaşlara kalmıştır. 227 Gazinin Emekli maaşının Kesilmesi sebebi ise; Sosyal Güvenlik Kurumunun ’nun bu 2008 ve 2013 Yılında çıkan kanun maddelerini bilmeyerek Özürlülükten dolayı günü dolup müracaat eden Gazilere maaş bağlaması, şimdi ise ben hata yaptım hatamı yeni fark ettim şimdi maaşlarınızı kestim demesi. Madem bu kişiler emekliliği hak etmiyordu Sosyal Güvenlik Kurumu neden bu kişilere emekli maaşı bağladı?
Sosyal Güvenlik Kurumu kendini kurtarmak için 7 Aralık 2019 Tarihli 7194 Sayılı Kanunun 48. Maddesi ile 5510 sayılı kanuna eklenen geçici 79. Madde ile Bu kişilere 6 yıldır ödenen maaşları geri istememek için bir kanun çıkardı. Çıkarır çıkarmaz 10 gün içinde Gazilerin Maaşları kesildi.
Bu Gaziler SEHVEN emekli edildiler bahanesiyle Gaziler hem işlerinden olmuşlar hem de bağlanan emekli maaşları kesilerek mağdur edilmişlerdir. Gazilerin maaşlarının kesilmesinin 2 Temel sorumlusu vardır.

Birincisi TBMM dir. Gazilerin özürlü bir vatandaş gibi emekli olmasının önünü kesmesi ve Askerlik öncesi sigorta giriş ve prim günlerini yakmasıdır.

İkinci sorumlu ise Sosyal Güvenlik Kurumu ‘dur. Kanun bilmez, çıkan kanunları takip etmez, Sosyal Güvenlik Kurumu Bu kanun yürürlüğe girdiği halde kanundan haberi olmadığından, Gazileri emekli edip 6 yıl maaş ödedikten sonra şimdide ben yeni fark ettim diyerek maaşlarını kesmiştir.

SGK yetkilileri 2013 den 2019 yılına kadar 40 üzeri raporlu olan ve engelli statüsünde emekli olabilirsiniz denilip tazminat ödenen ve maaş bağlanan gazilerimize nasıl maaş verdiğinizi, bundan sonra vermeme nedeninizi lütfen açıklayınız, bekliyoruz.

Pardon deyip geçiştirecek misiniz, yoksa sadece 227 gazinin değil 4500 ‘ e yakın ve emeklilik bekleyen gazilerin sorununa bir çözüm mü bulacaksınız.

Bu Sorumlu iki Kurumu Göreve davet ediyoruz. Anayasamızın 10 maddesinde “ Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.” ifadesi yer alır. 61. Maddesinde ” Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malûl ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar.” hükmü bulunmaktadır.

Bu kurumların yaptıkları işler anayasaya da aykırıdır. Bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Biz siyasetin ve belli bir gurubun değil Yüce Türk Milletinin gazileriyiz. Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Başkan Recep DOĞRU

 

Site Editörü
Vedat AYAZ

Yönetim Kurulu Üyesi

İletişim Formu

İletişime Geç

Telefon Numaralarımız
0232 483 14 77
0552 503 00 93


Fax Numarası
0232 483 77 65


E-Posta Adreslerimiz
izmirsehitgazibsk@gmail.com

Adres Bilgilerimiz

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği İzmir Şubesi Başkanlığı


Adresimiz

Donanmacı Mahallesi 1729 Sokak No: 1 K: 2 D: 6 Karşıyaka/İzmir